• 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Parerea voastra legata de roleplay
#1
Joc SA-MP din 2007 ?i ma bucura sa vad aceasta ini?iativa Open MP.



Cu toate acestea, realistic vorbind, crede?i ca ar mai exista cerere pentru un server de roleplay? Ma refer la ceea ce majoritatea rom?nilor denumesc ?hard roleplay?.



Am observat ca s-a ?nchis recent server-ul RO-RP ?i ca vor trece la o varianta de multiplayer pentru GTA V. Adun?nd cu ceea ce se mai afla ?n Multi Theft Auto pe server-urile rom?ne?ti de roleplay, ar exista minimum 200-300 de jucatori de pe RO-RP ?i al?i 200-300 din MTA (de?i acolo majoritatea sunt cu v?rste ?ntre 10-14 ani ?i cu greu ar schimba modul de multiplayer). Mai mult, ?nca mai exista mici comunita?i rom?ne?ti pe server-uri precum LS-RP sau RC-RP.



Va cer parerea, deoarece ?ncepusem sa lucrez la un script luat de la zero, pentru un server de roleplay, ?i chiar ajunsesem sa fac progrese ?i sa adaug func?ii pe care le cred foarte interesante pentru fanii RP-ului veritabil:



? Stocare de date folosind ultima varianta de mySQL cu Salt / SHA256 pentru siguran?a parolelor;

? Test de cuno?tin?e de roleplay esen?iale, dupa ?nregistrare, folosind dialogs-uri;

? Clase de personaje de ?nceput (numite gre?it ?caractere? ?n limbaj popular):

?? * ?n func?ie de ce alegi, pleci cu o anumita suma de bani ?i fie o locuin?a, o ma?ina sau un job la alegere;

? Sistem de hoteluri sau ?nchirieri de camere ?n regim hotelier:

?? * mergi la recep?ie ?i ?i se da o camera, daca nu sunt toate ?nchiriate;

? Sistem de investi?ii ?n afaceri, prin care ?n schimbul unei sume de bani investite, ?i se returneaza ?ntre X ?i Y pe ora;

? Sistem de proprieta?i (simple garaje, apartamente, case simple, case cu garaj);

? Sistem de vehicule personale ?i de serviciu, pentru cele din urma fiind nevoie de a avea o afacere;

? Sistem de afaceri, care permit proprietarului angajarea altor jucatori ?i urmarirea productivita?ii acestora;

?? * plus un seif ?n care se depoziteaza banii produ?i de jucatori ?i care poate fi spart;

? Sisteme de securitate pentru toate proprieta?ile, afacerile ?i vehiculele men?ionate;

?? * tot ce ?ine de securitate se monteaza interac?ion?nd cu al?i jucatori;

? Sistem unic de organiza?ii infrac?ionale (gang-uri sau fac?iuni cum li se spune ?n termeni populari):

?? * orice jucator cu anumite condi?ii ?ndeplinite ?n joc (ore jucate sau ce mai pot seta eu) poate fonda un astfel de grup;

?? * grupurile au acces la un soi de mini-misiuni prin care au de spart diverse loca?ii sau de jefuit anumite locuri;

?? * ?n urma acestor mini-misiuni, se pot ob?ine ilegal: ma?ini, arme ?i droguri;

? Sistem de niveluri pentru abilita?i precum: trasul cu armele de foc, spargerea vehiculelor, spargerea intrarilor cladirilor;

?? * toate acestea se ?nva?a treptat exers?nd, iar la spargeri rezulta ?ntr-o durata mai scurta a timpului necesar;



Am cumulat aproape 7.800 de linii de script ?i mi-ar parea pu?in rau de orele de lucru pe care le-am dedicat... Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca am ?nva?at singur sa scriptez ?n Pawno, iar eu n-am nici o treaba cu limbajele de programare.



De aceea ?i vreau sa aflu parerea voastra ? Elaborata, daca sunte?i cunoscatori.
  Reply
#2
Serverele de roleplay-ul din Romania sunt si vor ramane cu un playerbase destul de scazut (100 jucatori seara) cat timp exista servere RPG la care au acces fara mare efort. Eu zic ca si youtuberii joaca un mare rol aici, daca cumva ar incepe toti sa posteze doar videoclipuri de roleplay, poate ar ajunge serverele noastre ca si LSRP sau chiar si Diamond RP din Rusia. O sa fie o perioada de 1-2 luni cand nu o sa poti face roleplay din cauza ?ncepatorilor dar o sa treaca.
  Reply
#3
De la planuirea proiectului, sisteme, bugs inexistente, integrarea comunitatii in social media pana la atragerea jucatorilor pe server dupa deschidere este drum lung. Nu partea backend trebuie sa te ingrijoreze, ci pastrarea jucatorilor pe comunitate si creseterea ei, asta este cea mai mare problema.
My discord:?BoNNe#3552

  Reply


Forum Jump: