Welcome, Guest
You have to register before you can post on our site.

Username
  

Password
  





Search Forums



(Advanced Search)

Forum Statistics
» Members: 5,679
» Latest member: makegoalken
» Forum threads: 2,116
» Forum posts: 11,892

Full Statistics

Online Users
There are currently 168 online users.
» 0 Member(s) | 166 Guest(s)
Google, Bing

Latest Threads
goto label
Forum: Pawn Scripting
Last Post: porpercris
Yesterday, 07:08 PM
» Replies: 1
» Views: 497
Futuristic Gaming Rolepla...
Forum: Advertisements
Last Post: hamorgaming
Yesterday, 05:38 PM
» Replies: 0
» Views: 20
SV Towing: Reliable Vehic...
Forum: Chat
Last Post: svtowinga
2024-04-18, 11:53 PM
» Replies: 0
» Views: 14
Looking for an English De...
Forum: Chat
Last Post: znpo
2024-04-18, 05:07 PM
» Replies: 0
» Views: 12
Exploring Children's Emot...
Forum: General Discussions
Last Post: tinytrekkerstm
2024-04-18, 04:07 PM
» Replies: 0
» Views: 10
Ajuda com um relatório so...
Forum: Portuguese/Portugu?s
Last Post: James13
2024-04-18, 06:32 AM
» Replies: 8
» Views: 3,743
undefined symbol
Forum: Portuguese/Portugu?s
Last Post: James13
2024-04-18, 06:17 AM
» Replies: 1
» Views: 199
Private Label Frozen Food...
Forum: General Discussions
Last Post: arenapreparedfoodsllc
2024-04-17, 07:31 PM
» Replies: 0
» Views: 8
Decadent Delights: From B...
Forum: General Discussions
Last Post: craftygirlcookies.com
2024-04-17, 06:43 PM
» Replies: 0
» Views: 2
Advertising Strategies fo...
Forum: General Discussions
Last Post: oregoncitys.com
2024-04-17, 06:03 PM
» Replies: 0
» Views: 4

 
Exclamation 30 (treinta) millones de ? por estar 4 minutos con Khabib
Posted by: Mugsy - 2019-04-15, 10:10 PM - Forum: Offtopic - Replies (16)

KHABIB NURMAGOMEDOV



Campe?n de MMA?

Ha destruido a McGregor?

80 kilos de puro m?sculo?

Gana 625 millones al a?o patrocinios?

Padre de 7 hijos?

22 cm?





Tienes que aguantar 4 MINUTOS en combate A MUERTE SIN REGLAS en el cuadril?tero reglamentario de UFC. Khabib te odia mas que a McGregor. Su objetivo es matarte.



No se permite ning?n arma ni retirarse durante el combate. Se cubre el cuadril?tero para evitar huidas. Si llegas vivo a los 4 minutos, un equipo de m?dicos expertos te atender? y cobrar?s 30 millones de leuros.



Salu2 y buen foro.



[Image: zSE_ereM7_930x525__1.jpg]

offtopic


  Player Crash Support
Posted by: AkiraR - 2019-04-15, 07:27 PM - Forum: Support - No Replies

-

This thread is temporarily posted, and to be edited in the future of release of the first client. Til first release, any and all errors/crashes retaining to Grand Theft Auto, drop by.


  Vehicle Components Library
Posted by: pawnoholic - 2019-04-15, 06:47 PM - Forum: Libraries - Replies (2)

Vehicle Components Library



[Image: sampctl-samp--vehicle--components--libra...-the-badge]



This library add a new functions, which help find compatible upgrades.



Installation



Simply install to your project:



Code:
sampctl package install pawno-labs/samp-vehicle-components-library



Include in your code and begin using the library:



Code:
#include <components>



Usage



Code:
public OnVehicleMod(playerid, vehicleid, componentid)

{

? ? new modelid = GetVehicleModel(vehicleid);



? ? if (IsVehicleUpgradeCompatible(modelid, componentid))

? ? {

? ? ? ? new

? ? ? ? ? ? name[64],

? ? ? ? ? ? string[144];



? ? ? ? GetVehicleComponentName(componentid, name, sizeof(name));



? ? ? ? format(string, sizeof(string), "You have successfully installed \"%s\"", name);

? ? ? ? SendClientMessage(playerid, -1, string);

? ? }

? ? return 1;

}



Testing



To test, simply run the package:



Code:
sampctl package run


  [Gu?a] Instalaci?n y compilaci?n (ATOM) (Windows)
Posted by: ThePez - 2019-04-15, 05:12 PM - Forum: Programaci?n - Replies (8)

Esta gu?a fue traducida y un poco cambiada de este post



Hola usuario, te mostrar? c?mo instalar y compilar Atom en el sistema operativo Windows, Atom es un editor gratuito muy parecido a Sublime Text , s?lo que mejor con algunas funciones mejoradas y el nuevo (github)



para mas informacion?YouTube





1 - Vaya a Atom?y haga clic en instalar.



[Image: srvQyMK.png]



No te ense?ar? c?mo instalar el instalador porque es muy f?cil, s?lo tienes que hacer clic en next.



Quote:Opcional



2 - Despu?s de instalar el ?tomo tendremos que instalar el chocolatey, luego abrir el prompt de comandos como administrador de elecci?n para que no se produzca ning?n error de permisos, y escribir el siguiente c?digo a continuaci?n.



Code:
@powershell -NoProfile -ExecutionPolicy unrestricted -Command "iex ((new-object net.webclient).DownloadString('https://chocolatey.org/install.ps1'))" && SET PATH=%PATH%;%ALLUSERSPROFILE%\chocolatey\bin



[Image: np3gYxt.png]



Tardar? unos minutos en instalarse, no muchos s?lo esperen.



3 - Despu?s de instalar chocolatey instalaremos git y npm usando chocolatey , con la l?nea de comandos abierta empezaremos.

Instalando git



Code:
choco install git



[Image: iZpIEXr.png]



Instalaci?n de npm



Code:
choco install npm

[Image: qj3Q6At.png]



4 - Abra Atom, vaya a PACKAGES> Settings View> Install Packages y buscar Build e instalan el paquete Build.



[Image: EXDeWIU.png]



5 - Una vez instalado el paquete Build crear?s un archivo con el siguiente nombre ".atom-build.json" que puedes crear usando el bloc de notas o cualquier editor que tengas Atom, Notepad entre otros....



Code:
{

? "cmd": "pawncc.exe",

? "args": [ "{FILE_ACTIVE}", "-i{PROJECT_PATH}", "-D{PROJECT_PATH}", "-r{PROJECT_PATH}\\DOCS\\{FILE_ACTIVE_NAME_BASE}.xhtml", "-;", "-(", "-d0 -O1" ],

? "sh": false,

? "cwd": "C://PASTAPAWN", //Tu ruta del pawncc.exe

? "env": {



? }

}



Alternativa



Code:
{

? "cmd": "pawncc.exe",

? "args": [ "{FILE_ACTIVE}", "-i{FILE_ACTIVE_PATH}", "-D{FILE_ACTIVE_PATH}", "-r{FILE_ACTIVE_PATH}\\DOCS\\{FILE_ACTIVE_NAME_BASE}.xhtml", "-;", "-(", "-d0 -O1" ],

? "sh": false,

? "cwd": "C://PASTAPAWN", //Tu ruta del pawncc.exe

? "env": {



? }

}



Consulte?Build?para m?s informaci?n.



6 - Guarde el archivo atom-build.json en su carpeta raiz de tu proyecto sa-mp

PD: Tendras que crear varios archivos de compilacion (.atom-buil.json) por cada proyecto que quieras compilar



7 - A?ade el directorio o proyecto sa-mp a Atom y divi?rtete.



[Image: M4RGhJD.png]



para compilar presione F9 estando en archivo.pwn y F8 para alternar la consola.



Si quieres usar la sintaxis de pawn: post



Opini?n



Para mi Atom es un gran editor de texto, es el mejor que he probado, con su compatibilidad con git y github, lo hace aun mas increible.

Sus actualizaciones constantes ayuda mucho, y su f?cil accesibilidad.



Para mayor velocidad puedes usar el compilador hecho por Pawn-Lang?GitHub


  Open MP
Posted by: hello.world - 2019-04-15, 04:33 PM - Forum: Questions and Suggestions - Replies (4)

Can someone tell me about Open.mp and why Y_Less left SA-MP for his Open.mp? Was there a specific goal or just because he wanted to be the King?

(It will be better if Y_Less himself explains?this.)



Btw i like this idea if there are no problems like the internet tab thing and some other problems/limitations sa-mp has.


Rainbow Map partitioner (by frxstrem) [open.mp release only!]
Posted by: denNorske - 2019-04-15, 04:28 PM - Forum: Releases - Replies (7)

What is a map object partitioner?

- Split your maps from one file into several separate (or similar!)





So with initial use at freeroam projects i've had the last years, I've had several occations where I felt I needed a tool that could mark all the objects in a certain area, and be able to split it up from the rest of the objects.

It started out with me taking over a community, and where i had the urge to separate the maps in my code by area. Some maps were to be removed and replaced with new maps, but all the objects were mixed into 1 single file without any form for sorting. My friend, frxstrem (a really cool guy) helped me solve this by making the following tool.



For a preview, look at my attachment (a picture of it), or visit my instance of it hosted at https://extreme-stunting.net/map



Source code: https://github.com/dennorske/map-object-partitioner (yes it is a fork, but my friend told me I needed to maintain it, as he made it for my community back a few years).



It currently supports AddStaticVehicle, AddStaticVehicleEx, CreateDynamicObject and CreateObject codes - and if you for example want to visualize single "RemoveBuildingForPlayer" or similar, you can use either of the functions mentioned before. (make a new file and rename the occurences).



[Image: T5MoZA0.png]

Here is an example where i was debugging my script. Something kept crashing my players over long time, and in order to locate the issue, I attempted to log every crash and visualize it with my tool. Essentially, you can visualize anything in 2D on the map, just rename and use functions that are supported.



The code is written using Javascript, and is about 3 years old at the moment with no updates to it yet.





Use:



  1. You load your file with objects in a .inc or .pwn file (can be both CreateObject and CreateDynamicObject, can include vehicles too)

  2. Scroll and pan around in the image field, and create polygons as described to mark areas. You can have unlimited of polygons. Each object will be represented with a dot on the map, and will be in scale with the San Andreas map coordinates. Make sure to zoom out if you have objects outside of the shore-lines.

  3. When done, select update and download txt-file with the separated polygons to you computer. Feel free to rename them. Each polygon will include the objects you had inside them.




For support, post a reply here or create an issue on the repo.

Feature requests may lead to me learning more Javascript, so why not!


  will there be voice chat
Posted by: nik - 2019-04-15, 03:30 PM - Forum: Questions and Suggestions - Replies (21)

like how the epic streamers can talk to people ingame on fivem rp servers for gta5


  ?????? ?????????
Posted by: Luis_Harris - 2019-04-15, 02:51 PM - Forum: Russian/??????? - Replies (10)

?OPEN.MP?LIVE?VK? ? ?????????????? ????-????????????, ??????????? ?????? ?????????????OPEN.MP.?







?????? ?????????? ??????? ?? OPEN.MP ??????? ??????????????? ????????????????????????? ??????????

- ???????????? ?????. ?????????? ???????? ??????????? ??????????, ??? ??????.

- ???????????? ????????????????????? ????????? ????? ?????????.

- ??????? ? ??????????? ? ???????????? ? ???????????.







[Image: oqb7nNM.jpg]


  "My statement" - Translated/Tradus ?n Rom?na
Posted by: Reachless - 2019-04-15, 02:45 PM - Forum: Romanian/Rom?na - Replies (10)

"Cred ca este timpul ?i pentru partea mea de poveste. Ave?i cu to?ii par?ial dreptate, dar nu ?n sensul pe care ?l crede?i. Nu ?ncerc sa separ comunitatea, nu ?ncerc sa creez un rival al SA:MP-ului, ?i un punct foarte important: nu fur codul nimanui. Cu to?ii crede?i ca secretul a fost dezvaluit din cauza unui text scris rudimentar caruia ?i lipsea tot contextul conversa?iei din care facea parte. A?i primit o singura parte a pove?tii ?i crede?i ca totul este stupid, ceea ce este de ?n?eles av?nd ?n vedere lipsa de informa?ie completa. Eu am ?ncercat sa ofer informa?ii importante fara sa intru prea mult ?n detalii, dar din pacate ?ncercarea mea a avut efecte nedorite, pentru ca acum majoritatea dintre voi cunoa?te?i?doar jumatate din povestea din care sa trage?i concluzii.



A?a ca hai sa clarific:


  • Nu ?ncerc sa separ comunitatea. Totu?i, cineva ?ncearca sa o distruga - are informa?ii protejate cu grija, update-uri de mult dorite dar nelansate, amenin?a ca ?terge forum-ul (saptam?na trecuta), ?i baneaza pe oricine este de parere ca ceea ce face nu este ok. Aceasta persoana deja a separat comunitatea - lans?nd doua versiuni paralele ale mod-ului, ?i apoi ?ntreb?ndu-se de ce niciuna nu are succes. Jucatorii au cerut timp de mai mult de un an unirea versiunilor 0.3.7 ?i 0.3.DL, ?n timp ce persoana respectiva se ?ndoia ca cineva ar vrea ca versiunile respective sa fie unite. A spus ca SA-MP este ?n decadere, ?i ca va mai avea succes?doar 1 an sau 2; ?i ca lui ?i convine doar sa priveasca cum acest lucru se ?nt?mpla. C??iva dintre noi nu suntem de aceea?i parere, ?i am ?ncercat sa ?l convingem sa faca ceva anume - ori sa paraseasca proiectul, ori sa ofere altcuiva oportunitatea de a-l continua. Decaderea comunita?ii probabil ca este posibila, dar SA-MP va disparea doar daca nu va mai fi men?inut - ?i asta se ?nt?mpla ?n acest moment.

  • Exista un server neoficial de Discord unde, da, oamenii se distreaza ?i fac glume unul pe seama celuilalt. Dar nu a fost creat ca ?i loc de revolta. A fost creat pentru ca jucatorilor le placea SA-MP, ?i jucatorii folosesc ?i Discord, a?a ca, ?n mod evident, ei le-au combinat. Acesta este un forum neoficial, Kalcor chiar a afirmat ?n trecut ca cei care nu apreciaza forum-ul ??i pot face altul, al lor, oric?nd ??i doresc. Iar acum baneaza persoanele care chiar fac asta. Chiar ?i a?a, nici forum-ul, dar nici server-ul de Discord nu sunt men?inute de mine. Ele sunt pur ?i simplu rezultatele e?ecurilor ?n a evolua. Ceea ce fac eu nu este separare, ci progres.

  • Nu incerc sa creez un rival al SA-MP-ului. Doua din aceste cuvinte sunt gre?ite: "creez" ?i "rival". Eu nu "creez" nimic, doar ?ncerc sa captez mai multa aten?ie asupra unui proiect la care deja lucram. Acestea sunt commit-urile din anul trecut:?[Image: JGgR39R.png] Nu este nimic nou ?n asta, deci ce este? ?i de ce nu este un rival?

  • Da, ?ntr-adevar, am parasit SA-MP acum 6 ani de zile. Trece?i peste.


Nu tradez SA-MP, ?i nu ?l tradez pe Kalcor - el este cel care tradeaza SA-MP, dar majoritatea oamenilor nu pot concepe acest lucru. Da, a fondat SA-MP, dar asta nu ?l face al lui. Sute de al?i oameni au lucrat nenumarate ore/zile/saptam?ni/ANI ajut?nd comunitatea, fac?nd-o ceea ce este acum, dar doar pentru ca Kalcor are acces la o mica parte - codul server-ului, el crede ca el este pilonul SA-MP ?i ca poate dicta ?ncotro se va duce ?i c?nd se va opri. La ?nceput da, a facut cea mai mare parte din munca, dar ?ntreba?i-va cine a ajutat mai mult acest mod ?n ultimii ani - Kalcor sau oricare dintre oamenii urmatori?:?[Image: IZYZXhB.png]



Nu ?ncercam sa ?l ?ndepartam de la putere, nu vrem sa ?l facem de ru?ine pe el sau contribu?iile lui. A fondat acest mod, a adus oameni ?n proiect, dar to?i acei oameni au adus comunitatea unde este acum, ?i acei oameni - comunitatea, au fost ignora?i ?i alunga?i. Am ?ncercat sa fiu mediatorul, asigur?ndu-ma ca parerile lui Kalcor ajung la oameni, ?i ca parerile oamenilor ajung la el, ?i am fost luat ?n der?dere de ambele par?i. De asemenea, am ?ncercat de nenumarate ori sa ?l conving pe Kalcor sa lase mod-ul ?n m?inile altcuiva (nu neaparat ?n m?inile mele, dar eram singurul dispus sa fac asta). Care au fost raspunsurile?:
  • Nu crede ca sunt capabil sa fac modificari majore. Evident, nici el nu adauga modificari majore, ?i de asemenea crede ca nici macar nu este nevoie de aceste modificari majore, deci ce conteaza?

  • A vrut sa ?i prezint un plan. Priorita?ile mele principale erau fixarea bug-urilor, umplerea golurilor din API, ?i crearea unei platforme mai bune pentru alte limbaje de programare - de exemplu, un?C/plugin API eficient. Nu ar fi fost nici macar task-uri dificile, ci task-uri pentru care am demonstrat ca sunt capabil. Aparent, asta nu este suficient pentru a fi considerat un plan.

  • Cuvintele lui exacte au fost: "ei nu merita". Asta este ceea ce crede el despre comunitatea pe care aparent eu ?ncerc sa o separ, ?i despre ideea de a lasa alta persoana sa se ocupe de proiect.


Nimeni nu ar fi deranjat daca el ar renun?a, este ceva perfect normal. Dar ne deranjeaza faptul ca ?ncearca sa traga ?n jos orice odata cu el. Aceasta este o comunitate - o comunitate incredibila cu o mul?ime de prietenii de durata, centralizata ?n jurul unui mod close-source cu un lider paranoic. ?ncercam sa schimbam?aceasta centralizare, at?t. Nu vrem sa distrugem SA-MP, nu vrem sa separam comunitatea ("secretul" nostru a fost aflat pentru ca ?ncercam sa ?i introduc ?n proiect ?i pe oamenii ignora?i care apar?in comunita?ii Ruse?ti, astfel aduc?nd ?napoi oamenii deja separa?i), ci vrem sa ne asiguram ca mod-ul va avea continuitate - ceea ce Kalcor nu va face.



Deci va prezint:



open.mp



Acesta este proiectul (?i domeniul; forumul burgershot ar fi fost doar un forum temporar p?na ce am fi creat forum-ul oficial open.mp, lucru care nu s-a ?nt?mplat ?nca). O echipa de DOUAZECI ?I DOI de oameni de top ai San Andreas Multi Player - de?inatori de servere, scripteri, testeri, ?i al?i lideri de comunita?i care lucreaza ?mpreuna pentru a reface totul de la 0. Este u?or sa faci un forum; lucrul care a stabilizat controlul lui Kalcor a fost faptul ca el a avut tot timpul acces la?codul sursa. Exista o varianta leaked a SA-MP-ului, dar de la ?nceput am spus clar ca vom alege drumul cel lung ?i astfel vom scrie totul de la 0 ?i vom refuza sa folosim cod care nu ar fi al nostru. A?a ca am ?nceput sa facem asta. Ini?ial am vrut sa lansam o versiune 1.0.0, subit, acela fiind singurul anun? despre open.mp, dar asta nu se mai poate ?nt?mpla.



Au mai fost astfel de ?ncercari, dar aveau doua probleme majore: 1) foloseau cod furat, ceea ce noi nu folosim, ?i 2) ?ncercau sa reinventeze roata, adaug?nd limbaje noi de scripting, func?ii total diferite, etc. Noi facem acest mod compatibil ?n totalitate cu orice alta versiune existenta a SA-MP-ului. Vei putea face schimbarea catre open.mp fara niciun efort, pastr?nd exact acela?i gamemode, ?i jucatorii nici macar nu ??i vor da seama. Evident, avem ?n plan sa adaugam func?ii noi ?n viitor, dar deocamdata prioritatea noastra este compatibilitatea cu versiunea existenta de SA-MP, stabilitatea, ?i fixarea bug-urilor (fixuri pe care noi, ca ?i comunitate, le-am facut deja pentru ca Kalcor a refuzat sa le faca).



Am ?ncercat foarte mult pe parcursul anului trecut sa lucrez cu Kalcor la evoluarea SA-MP, doar ca am avut ?i un plan de rezerva. A?a ca pute?i sa ram?ne?i de partea lui daca crede?i ca atitudinea lui se va schimba ?i va ?ncepe subit sa faca update-uri (?i daca asta va merge, atunci ?nseamna ca am reu?it sa ne ?ndeplinim obiectivul principal). Sau pute?i sa ne alatura?i noua, majoritatea comunita?ii, care credem ca exista o problema pe care trebuie sa o rezolvam - noi, acei oameni care v-am ajutat, ?nva?at ?i ?ndrumat.



Este alegerea voastra cine crede?i ca a tradat SA-MP.. ?ti?i deja?unde ne gasi?i."



Nu am tradus mot-a-mot, pentru a ma asigura ca poate intelege oricine. Incercati sa imprastiati informatia, spread the word, pentru ca daca veti sustine open.mp, comunitatea nu va disparea.


Question A challenging riddle for everyone
Posted by: denNorske - 2019-04-15, 12:53 PM - Forum: Chat - Replies (7)

So here we go:



The poor people have it,

The rich people need it,

And if you eat it - you die.

What am I?